Sigma Active

Sigma 600 active Dane techniczne
długość: 6,0 m
szerokość: 2,42 m
pow. żagli na wiatr: 21,44 m2
pow. grota: 14,21 m2
pow. genakera: 25,0 m2
masa: 390 kg
balast: 95 kg
wys. masztu: 7,85 m
załoga maks.: 6 osób
silnik przyczepny: 2-3 KM
projektant: J. Pieśniewski, M. Wandasiewicz
producent: MaWaMed, mawamed@interia.pl

SIGMA ACTIVE powstała 2011 roku.  Jacht projektu znanego w świecie żeglarskim konstruktora dr inż. Jerzego Pieśniewskiego http://www.piesniewski.pl/  i producenta Mariusza Wandasiewicza (pracownia szkutnicza MaWaMed http://www.mawamed.pl/ ). Jest jachtem otwarto pokładowym, walory konstrukcyjne jachtu połączone z doskonale przemyślanym doborem i rozmieszczeniem osprzętu zapewnia wyjątkowy komfort i bezpieczeństwo żeglugi przy zachowaniu bardzo dobrych walorów nautycznych.  Jacht jest bardzo szybki, osiąga nawet do 10 węzłów w żegludze na wiatr i sprawdzone już ponad 14 węzłów z wiatrem.

Obsługa nie jest skomplikowana i nie sprawia większych trudności nawet niewprawnej załodze.  Dzięki powyższym zaletom SIGMA ACTIVE zyskała dużą już popularność co pozwoliło na utworzenie klasy monotypowej.

Jacht posiada przestronny kokpit, odpowiednio wyprofilowane, długie i szerokie siedziska łagodnie przechodzące w ścianki kokpitu, co zapewnia to wygodną żeglugę całej załogi oraz eliminuje ewentualne urazy (nie ma efektu cierpnących nóg).  Umieszczona w kokpicie i specjalnie dostosowana podstawka do talii grota spełniać może także funkcję podręcznego schowka. Duży przedni pokład zabezpieczony relingami zapewnia bezpieczną komunikację od strony dziobu oraz pozwala na swobodną pracę załogi w trakcie żeglugi. Spośród innych otwarto-pokładówek jacht SIGMA ACTIVE wyróżnia pojemny, zamykany schowek, który mieści bom, cały komplet żagli, osprzęt, pagaje, kamizelki asekuracyjne itp.  Kształt dna, bardzo dobry profil i duża masa (95kg) obrotowego miecza zapewnia dobrą stateczność końcową, przez co doskonale nadaje się do szkolenia w zakresie balastowania na trapezie i pracy genakerem. Jacht posiada kategorię żeglugową C. W sezonie 2012 oraz 2013 zorganizowano wiele imprez w klasie SIGMA ACTIVE.  W sezonie 2013 oprócz imprez krajowych realizowane były także regaty w Czechach oraz w Niemczech, gdzie jest duże zainteresowanie SIGMĄ ACTIVE.

W trakcie wielu regat, w których mieliśmy okazję sprawdzać możliwości SIGMA ACTIVE, przekonaliśmy się, że prędkości jakie można rozwinąć tą jednostką pozwalają wyprzedzić dzięki swoim właściwościom nautycznym i odpowiednio dobranemu ożaglowaniu prawie wszystkie pływające na naszych wodach żaglówki. Pisząc prawie wszystkie mam na myśli zarówno te duże, kabinówki z bardzo dużym ożaglowaniem – i te turystyczne, i te bardziej regatowe, jak i większość klas sportowych. Jednocześnie kształt kokpitu i bardzo wiele miejsca dla załogi gwarantuje swobodne przemieszczanie wszystkich osób na pokładzie i zdecydowanie pozwala na czerpanie na prawdę dużej ilości pozytywnych emocji z żeglowania tą łodzią, tak w żegludze regatowej jak i w pływaniu rekreacyjnym.

SIGMA ACTIVE swój początek miała w pierwowzorze jachtu Sigma 600, która powstała już rok wcześniej w 2010. Następnie po kliku niewielkich modyfikacjach – naturalnie korzystniejszych, zwłaszcza w koncepcji pokładu oraz jego połączenia z kadłubem. Pozostawiono praktycznie bez zmian linie kadłuba pierwowzoru. W wersji ACTIVE zastosowano rozwiązanie ciężkiego profilowanego miecza obrotowego (początkowo 90kg) z przysłoną szpary w dnie.  Taki patentowy system pozwala na zachowanie zalet miecza  obrotowego ( podnoszenie się miecza przy wjeździe na mieliznę lub przeszkodę) przy kształcie i sprawności hydrodynamicznej miecza szybrowego.  Powiększono także o ponad 21 m ² powierzchnię ożaglowania, w tym również powierzchnię genakera do 25 m². Korekta nastąpiła również w układzie wyprowadzania wytyku z wnętrza dziobu, a nie jak w pierwotnej wersji z pokładu.

I tak oto powstała ostateczna wersja SIGMA ACTIVE, na której już dziś, jako na jednostce monotypowej można cieszyć się wspaniałą żeglugą, z dodatkowym dreszczykiem emocji przy każdej możliwości żaglowania na tej wyjątkowej jednostce.

Do pływania podstawowego wystarczy ożaglowanie bez genakera, prosty osprzęt i takielunek (bez achtersztagu) z niewielką powierzchnią żagli. Możliwe też jest dostosowanie takielunku z jachtów już wyeksploatowanych podobnej wielkości (np. z omegi).   W pływaniu bardziej aktywnym – regatowym już raczej nie obejdzie się bez dodatkowego żagla- genakera zaczepionego na wysuwanym z dziobu genakerbomie.

Na akwenie Jeziora Kierskiego k/Poznania po wcześniejszym umówieniu organizujemy także możliwość zapoznania się bezpośrednio z tą jednostką podczas pływania testowego i zdobycia pierwszych – niezapomnianych wrażeń podczas żeglugi jachtem SIGMA ACTIVE.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu przez  info@sigmaactive.eu .

 

 

Ranking załóg

1 Gołąb Mateusz
POL 36 HASTA LA VISTA
2.340
2 Sobociński Robert
POL 39
2.480
3 Nowacki Norbert
POL 49 YOO!
2.620
4 Wandasiewicz Team - Łukasz
ZIELONA
2.760
5 Piasecki Maciej
POL 41 KUNA
2.900
Szczgółowy ranking 2017 »
Archiwalne rankingi »

Najnowsza galeria

REGATOWY KOŁOBRZEG 2016 – Piracko SŁONY początek sezonu dla klasy SIGMA ACTIVE